Data publikacji:

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber pod piersiami w ciąży – co jest przyczyną?

Ból żeber w ciąży zwykle nie stanowi powodu do obaw o zdrowie mamy lub dziecka – to zupełnie zwyczajna dolegliwość ciążowa związana z powiększającą się macicą, która uciska okoliczne organy. W jamie brzusznej kobiety ciężarnej z biegiem czasu jest coraz mniej miejsca (w końcowym etapie ciąży macica znajduje się już pod łukami żebrowymi). Zmiany zachodzące w ciele przyszłej mamy manifestują się poprzez uczucie dyskomfortu, a nawet dotkliwego bólu.

Ból żeber w ciąży – kiedy występuje?

Ból żeber w pierwszym trymestrze ciąży praktycznie nie występuje – w pierwszych miesiącach ciąży macica powiększa się powoli, a brzuszek może być praktycznie niezauważalny. Wówczas kobieta boryka się z innymi dolegliwościami, takimi jak nudności czy ospałość. Ból żeber w drugim trymestrze ciąży jest również rzadko spotykany – choć brzuszek zaczyna się istotnie zaokrąglać. Sytuacja zmienia się natomiast w ostatnim trymestrze – ból żeber w 9 miesiącu ciąży pojawia się często, ponieważ dziecko osiąga już duże rozmiary. Ponadto maluch w tym czasie intensywnie się porusza i może uderzać w żebra mamy, np. kopiąc.

Ból żeber w ciąży – lokalizacja

Ból żeber w ciąży może być zlokalizowany w różnych punktach. Panie spodziewające się dziecka najczęściej skarżą się na:
  • ból żeber po prawej stronie w ciąży,
  • ból żeber w ciąży po lewej stronie,
  • dolegliwości występujące w określonych sytuacjach: ból żeber przy kaszlu w ciąży i ból żeber w ciąży podczas leżenia.
  • Każdy z ciążowych bóli żeber może mieć przyczynę w powiększającej się macicy, ułożeniu dziecka czy jego ruchliwości. Warto jednak pamiętać, że czasem za dyskomfort odpowiada tryb życia ciężarnej – mała ilość ruchu czy nieprawidłowa pozycja przyjmowana w trakcie snu.

    Ból żeber w ciąży – jak złagodzić?

    Aby zmniejszyć dokuczliwy ból żeber w ciąży, warto sięgnąć po najprostsze, naturalne metody. Leki przeciwbólowe, nawet te dozwolone dla kobiet ciężarnych, dają jedynie chwilowe uczucie ulgi. Co możesz zrobić, by pozbyć się bólu żeber?

    Odpoczynek

    Najprostszym sposobem na złagodzenie bólu żeber w ciąży jest zdrowy wypoczynek. Jeśli jesteś w zaawansowanej ciąży, powinnaś zadbać przede wszystkim o odpowiednią pozycję podczas snu. Przydatna może okazać się specjalna poduszka dla kobiet w ciąży, która pozwala odciążyć ciało poprzez wsparcie brzucha.

    Masaże

    Przyszłe mamy mogą korzystać z różnego rodzaju masaży relaksujących. Odpowiedni masaż pleców pozwoli także na rozluźnienie mięśni międzyżebrowych, zmniejszając ból.

    Ćwiczenia

    Jeśli nie ma przeciwwskazań, każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna zażywać lekkiej aktywności fizycznej. Joga, pływanie czy spacery wpłyną pozytywnie na cały organizm i pozwolą na utrzymanie mięśni oraz układu kostnego w dobrej kondycji.

    Ból żeber w ciąży – podsumowanie

    Ból żeber w ciąży to normalne zjawisko pojawiające się zwykle w trzecim trymestrze, na skutek powiększania się macicy oraz ruchów dziecka. Aby go zmniejszyć, zadbaj o wygodną pozycję do wypoczynku i umiarkowaną aktywność fizyczną. Warto skorzystać także ze specjalnych masaży dla kobiet w ciąży, które pozwalają rozluźnić spięte mięśnie.
    Zdjęcie: Envato Elements