Data publikacji:

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie, jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Wieczorne mdłości w ciąży – przyczyny

Wieczorne mdłości w ciąży, choć oczywiście nieprzyjemne i dokuczliwe, najczęściej nie oznaczają niczego złego. W większości przypadków wynikają one:
  • ze zmian hormonalnych – w pierwszym trymestrze ciąży w organizmie kobiety dochodzi do prawdziwej burzy hormonalnej, która ma duży wpływ na samopoczucie; część lekarzy uważa, że szczególny wpływ na występowanie mdłości ma wzrost poziomu gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu wytwarzanego przez organizm od momentu zagnieżdżenia się zarodka;
  • z nieodpowiedniej diety – wieczorne mdłości w ciąży mogą wynikać zarówno ze zbytniego objadania się czy jedzenia zbyt tłustych dań, jak i z nadmiernego ograniczania sobie jedzenia;
  • z ucisku na żołądek – dotyczy to przede wszystkim kobiet w zaawansowanej ciąży; już 2-kilogramowy płód może bardzo naciskać na żołądek, co będzie skutkowało zgagą i mdłościami; ulgę przyniesie ustawienie się dziecka do kanału rodnego i obniżenie brzucha, które następuje w ostatnich tygodniach ciąży.
  • Niestety zdarza się, że wieczorne mdłości w ciąży wynikają z zaburzeń zdrowotnych. Wymienić tutaj można:
  • schorzenia tarczycy,
  • zaburzenia gospodarki węglowodanowej (cukrzyca ciężarnych),
  • niewłaściwe wartości ciśnienia tętniczego (zwłaszcza w zaawansowanej ciąży).
  • Jeśli zatem popularne sposoby na wieczorny mdłości nie przynoszą spodziewanych rezultatów albo przypadłość trwa już wyjątkowo długo, warto omówić ją z lekarzem prowadzącym ciążę. 

    Wieczorne mdłości w ciąży – kiedy?

    Wieczorne mdłości w ciąży najczęściej występują w pierwszym oraz w trzecim trymestrze ciąży. Z początku ich przyczyną są nagłe wahania hormonalne, w późniejszych miesiącach – nacisk płodu na narządy wewnętrzne.
    Przypadłość może nasilać się w godzinach popołudniowych, tj. np. od 16.00 do 18.00, ale może też występować dopiero w godzinach nocnych. Jest to kwestia indywidualna, w dużym stopniu zależna od diety.

    Mdłości wieczorne – ile trwają?

    Nie sposób jednoznacznie określić, jak długo będą trwały wieczorne mdłości w ciąży u danej kobiety – jest to kwestia osobnicza, zależna między innymi od diety czy etapu ciąży. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe występowanie nudności, uniemożliwiające przyszłej mamie swobodne funkcjonowanie oraz jedzenie, powinno być skonsultowane z lekarzem ginekologiem.

    Wieczorne mdłości w ciąży – jak sobie radzić?

    Wiele kobiet zastanawia się, co na wieczorne mdłości w ciąży będzie najskuteczniejsze. Do sprawdzonych metod wymienianych przez doświadczone mamy należą:
  • picie dużych ilości płynów, szczególnie wody; sprawdzą się również łagodne herbaty ziołowe, zwłaszcza herbata imbirowa;
  • unikanie przejadania się – jedzenie pięciu małych posiłków w ciągu dnia zamiast trzech dużych, a także zrezygnowanie z jedzenia ciężkich, tłustych dań;
  • sięganie po przekąski łagodne dla żołądka – krakersy, kukurydziane chrupki bez przypraw, orzechy oraz pestki;
  • jedzenie bananów oraz picie kefirów bananowych;
  • jedzenie dań bogatych w błonnik pokarmowy;
  • zrezygnowanie z cukru albo znaczne jego ograniczenie;
  • unikanie ostrych, mocnych przypraw (np. curry, papryka ostra).
  • Sprawdzony sposób na wieczorne mdłości w ciąży to również żucie imbiru. Należy odkroić plasterek surowego imbiru, włożyć go do ust i żuć do ustąpienia dolegliwości. Można też przygotować napar, zalewając surowy imbir wrzątkiem.
    Jeśli chodzi o sposoby na wieczorne mdłości w ciąży, to niektóre kobiety wymieniają również spacer. Należy jednak go unikać, jeśli mdłości są silne, a zwymiotowanie – bardzo prawdopodobne.

    Wieczorne mdłości w ciąży a płeć dziecka?

    Niektórzy wierzą, że to, kiedy przyszła matka odczuwa nudności, wynika z płci noszonego przez nią dziecka. Wieczorne mdłości w ciąży miałyby wskazywać na chłopca, poranne – na dziewczynkę.
    Oczywiście należy mieć świadomość, że godziny występowania mdłości (podobnie jak kształt brzucha) nie mają żadnego związku z płcią dziecka.

    Wieczorne mdłości w ciąży – kiedy skonsultować je z lekarzem?

    Jeśli mdłości w ciąży są bardzo nasilone – przyszła mama ciągle czuje się źle i zwraca wszystko, co przyjmuje, być może dolegają jej niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Pojawiają się one w pierwszym trymestrze ciąży i mogą prowadzić nawet do odwodnienia. Bardzo ważne jest zatem, aby ciężarna, która zwraca każdy lub niemal każdy posiłek, została objęta opieką lekarzy, tj. umieszczona na oddziale patologii ciąży. W przypadku tej przypadłości wskazana jest ocena dobrostanu płodu oraz podawanie ciężarnej kroplówek nawadniających organizm. Hospitalizacja zazwyczaj nie jest zbyt długa – trwa zaledwie kilka dni. Niepowściągliwe wymioty ciężarnych najczęściej ustępują po pierwszym trymestrze ciąży.
    Nudności w trzecim trymestrze, którym towarzyszą problemy z widzeniem, bóle głowy albo obrzęki, mogą z kolei wskazywać na stan przedrzucawkowy. To stan zagrożenia życia, którego istotą jest zwiększenie się ciśnienia tętniczego u ciężarnej oraz pojawienie się białka w moczu. Każda kobieta, u której podejrzewa się stan przedrzucawkowy, powinna w trybie nagłym znaleźć się w szpitalu – należy udać się na SOR albo wezwać karetkę pogotowia.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.