Data modyfikacji:

Jak wprowadzić kaszę mannę do diety niemowlęcia? Poradnik

Zboża zajmują ważne miejsce w jadłospisie dziecka. Rodzice często zastanawiają się, po jakie produkty zbożowe sięgnąć, rozpoczynając rozszerzanie diety maluszka. Bardzo dobrym wyborem dla niemowlaka jest kasza manna. Dlaczego? Jest ona lekkostrawna, łatwo przyswajalna, a jednocześnie zapewnia uczucie sytości na długo. Jakie jeszcze zalety posiada kasza manna i co warto o niej wiedzieć? Sprawdź!
Jak wprowadzić kaszę mannę do diety niemowlęcia? Poradnik

Kasza manna – lekkostrawna i sycąca

Kasza manna to drobnoziarnista kasza otrzymywana z ziaren pszenicy. Jest lekkostrawna, nie obciąża żołądka, dlatego jest dobrym wyborem na początek rozszerzania diety niemowlęcia. Produkt ten jest również bardzo pomocny przy niektórych dolegliwościach układu pokarmowego – zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Kasza manna jest sycącym produktem, dostarczającym sporej dawki energii w małej dawce, a co za tym idzie – pozwalającym na długie godziny zabaw i poznawania świata. Kasza manna z różnorodnymi dodatkami jest doskonałym wyborem na pyszne i wartościowe śniadanie czy kolację. 

Kasza manna dla niemowlaka a gluten

Kasza manna zawiera gluten – mieszaninę białek roślinnych, zaliczaną do alergenów pokarmowych. Warto mieć jednak świadomość, że stosowanie profilaktycznie diet eliminacyjnych u dziecka, bez wskazań pediatry, może skutkować niedoborami żywieniowymi. Dlatego też nie zaleca się opóźniania wprowadzania produktów potencjalnie alergizujących do diety niemowlęcia. Małe ilości glutenu – np. kilka łyżeczek kaszy manny – można podać niemowlakowi w tym samym czasie, co inne pokarmy uzupełniające. Oczywiście należy obserwować reakcję organizmu na wprowadzenie nowego produktu spożywczego. Jeżeli pojawią się niepożądane objawy, zgłoś się na konsultację do pediatry. Lekarz przeprowadzi wywiad i zaleci dalsze metody postępowania, w tym odpowiedni sposób żywienia dziecka. 

Od kiedy podawać kaszę mannę dla niemowlaka?

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia zalecają wyłączne karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia dziecka. Po tym czasie wzrasta zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze i energię, dlatego konieczne jest wprowadzenie posiłków uzupełniających do jadłospisu niemowlęcia. Jednocześnie zgodnie z zaleceniami specjalistów ds. żywienia niemowląt rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż od ukończenia przez malucha 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. Jeśli masz wątpliwości, kiedy rozpocząć wprowadzanie posiłków uzupełniających do jadłospisu swojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem. Wcześniejsze rozszerzanie diety powinno być uzgodnione ze specjalistą, gdyż zbyt wczesne wprowadzenie nowych produktów może zniechęcić dziecko do spożywania pokarmu mamy.

Rozszerzanie diety niemowlaka najlepiej rozpocząć od warzyw, a następnie zaproponować mu owoce. Kolejną grupą produktów, które powinny pojawić się w menu maluszka, są produkty zbożowe. Dobrym wyborem na początek jest lekkostrawna i łatwo przyswajalna kasza manna, bogata w skrobię, zapewniająca energię i składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju małego organizmu.

Kasza manna dla niemowlaka – na wodzie, na mleku, z owocami?

Wybierając kasze dla swojej pociechy, warto postawić na te przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. Produktami wysokiej jakości są kaszki BoboVita, produkowane ze zbóż rosnących na wyselekcjonowanych polach i poddawanych ścisłym kontrolom już od momentu siewu. Następnie sprawdzane są również warunki ich przechowywania w fabryce, przemiału oraz transportu.

Warto mieć świadomość, że zboża wykorzystywane do produkcji kasz BoboVita spełniają 800 razy bardziej surowe normy jakości oraz bezpieczeństwa niż te przeznaczone dla osób dorosłych*. W asortymencie marki znajdziesz kaszki manny bezmleczne i mleczne (również z dodatkiem owoców). Podczas zakupów zwróć uwagę na oznaczenie wieku, od którego maluch może spożywać dany produkt.

Kaszki dla niemowląt i małych dzieci nie wymagają gotowania. W przypadku kaszek mlecznych wystarczy odmierzyć odpowiednią ilość produktu i zalać go ciepłą wodą, a w przypadku kaszek bezmlecznych – do kaszki należy dodać mleko mamy lub mleko modyfikowane. Przygotowując kaszkę mannę dla niemowląt, należy pamiętać o przestrzeganiu opisu na opakowaniu. Posiłek sporządzony niezgodnie z rekomendacją producenta może prowadzić do powstania różnych nieprzyjemnych dolegliwości, np. zaparć u dziecka.

Kasza manna to doskonała propozycja zarówno na śniadanie, jak i na kolację. Możesz podać ją samodzielnie, jak również z owocami, cynamonem czy domowym dżemem (bez dodatku cukru). Dodatki do kaszy manny dla niemowlaka powinny być dostosowane do wieku oraz możliwości maluszka.

*Dotyczy norm dla pestycydów.

Zdjęcie: materiały przekazane przez klienta.

Autor: Artykuł sponsorowany