Data publikacji:

Mdłości przed porodem – co oznaczają? Czy są powodem do niepokoju?

Wymioty i mdłości przed porodem to jedne z objawów wskazujących na to, że zbliża się czas rozwiązania. Gdy pojawią się w 9 miesiącu ciąży, w większości przypadków przyszła mama nie powinna mieć powodu do niepokoju. Niemniej jednak mdłości przed porodem mogą mieć związek z innymi dolegliwościami, dlatego nie należy ich bagatelizować.
Mdłości przed porodem

Mdłości przed porodem – co je powoduje?

Mdłości przed porodem to często występujący, choć nie wszystkim znany objaw nadchodzącej akcji porodowej. Mogą pojawić się już na około 2 tygodnie przed rozwiązaniem i często towarzyszą im inne problemy gastryczne, takie jak wzdęcia i biegunki. Podejrzewa się, że taka reakcja organizmu kobiety przed porodem ma związek z samooczyszczaniem: treść pokarmowa w żołądku i jelitach może utrudniać dziecku sprawne przejście przez kanał rodny, wskutek czego dochodzi do mdłości, a nawet wymiotów.

Mdłości przed porodem – inne możliwe przyczyny

Gdy pojawią się u ciebie mdłości przed porodem, skonsultuj się ze swoim lekarzem, który ustali ich przyczynę. Nie zawsze nudności i wymioty w ciąży zwiastują poród – bywa, że są oznaką kłopotów zdrowotnych.

Zatrucie pokarmowe

Warto pamiętać, że organizm kobiety w ciąży jest bardzo wrażliwy – czasem to, co przed ciążą było dla niej zupełnie nieszkodliwe, w odmiennym stanie okazuje się problematyczne. W ciąży częściej niż zwykle może dochodzić do zatruć pokarmowych skutkujących mdłościami i wymiotami.

Podrażnienie układu pokarmowego

W ostatnim trymestrze ciąży dziecko intensywnie zwiększa swoje rozmiary, wywołując ucisk na okoliczne organy, w tym także na żołądek i jelita. Może to prowadzić do kłopotów trawiennych, w tym także mdłości i wymiotów. Zwykle pojawiają się one, gdy mama w zaawansowanej ciąży spożyje bardzo obfity posiłek.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Mdłości przed porodem nie wolno nigdy lekceważyć, ponieważ czasem mogą mieć one związek z poważnymi schorzeniami. Jednym z nich jest zapalenie wyrostka robaczkowego, które wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Towarzyszą mu silne bóle brzucha, wysoka gorączka i przyspieszone tętno.

Zatrucie ciążowe

Specyficznym stanem, który wywołuje mdłości przed porodem, jest zatrucie ciążowe. To dolegliwość polegająca na wzroście ciśnienia tętniczego oraz białkomoczu. Oprócz mdłości i wymiotów zatrucie ciążowe objawia się bólem głowy, zaburzeniami widzenia i obrzękiem kończyn.

Mdłości przed porodem – jak reagować?

Jak widzisz, mdłości przed porodem mogą być zupełnie naturalnym objawem, a jednocześnie świadczyć o poważnych kłopotach zdrowotnych. Z tego powodu nigdy nie należy ich lekceważyć – jeśli się pojawią, skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzącym, który przeprowadzi niezbędne badania.
Jeśli po wizycie lekarskiej okaże się, że mdłości i wymioty nie mają poważnych przyczyn, obserwuj swój organizm – kłopoty trawienne najpewniej zwiastują, że dziecko lada moment przyjdzie na świat. Aby łagodzić nieprzyjemne dolegliwości, zadbaj o wypoczynek oraz lekkostrawną dietę. Ponadto przyszła mama może posiłkować się naturalnymi metodami niwelującymi mdłości, na przykład herbatą rumiankową lub naparami z dodatkiem imbiru.
Jeśli dochodzi do wymiotów i biegunek, nie zapominaj o spożywaniu dużych ilości wody, najlepiej z dodatkiem elektrolitów. To preparaty, które kupisz w aptekach internetowych bez recepty.

Mdłości przed porodem – podsumowanie

Mdłości przed porodem najczęściej oznaczają, że ciąża dobiega końca, a przyszła mama w niedługim czasie może spodziewać się rozpoczęcia akcji porodowej. Gdy w ciąży pojawią się dokuczliwe kłopoty gastryczne, bądź czujna i bacznie obserwuj swój organizm. Warto zgłosić fakt mdłości lekarzowi, ponieważ w niektórych przypadkach mogą świadczyć one o groźnych chorobach.
Zdjęcie: Envato Elements