Data publikacji:

Zajście w ciążę podczas okresu – czy jest możliwe?

Wiele kobiet, zwłaszcza tych rozpoczynających życie seksualne, zastanawia się, czy można zajść w ciążę podczas menstruacji. Choć na forach internetowych można spotkać się z wieloma „poradami” wskazującymi miesiączkę jako skuteczną metodę antykoncepcyjną, w rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana. Czy zajście w ciążę podczas okresu jest możliwe? Sprawdź!
Zajście w ciążę podczas okresu

Czy okres chroni przed ciążą?

Na to pytanie odpowiemy od razu: sam fakt występowania menstruacji nie jest żadnym zabezpieczeniem przed niechcianą ciążą. Choć nie zdarza się to często, medycyna zna przypadki zapłodnienia, do którego doszło podczas miesiączki.
Cykl menstruacyjny kobiety dojrzałej płciowo trwa około 28–30 dni, przy czym w połowie tego okresu występuje owulacja. To czas największej szansy na zajście w ciążę. Dni płodnie trwają mniej więcej 10 dni, ponieważ zaczynają się jeszcze przed dniem owulacji i trwają kilka dni po jej zakończeniu. Gdy w trakcie dni płodnych nie dojdzie do zapłodnienia, śluzówka macicy złuszcza się, czego efektem jest menstruacja. Pierwszy dzień jej wystąpienia to zarazem pierwszy dzień nowego cyklu.
Tak wygląda to w „książkowym” przypadku, jednak warto mieć na uwadze to, że organizm nie zawsze działa jak w zegarku. Na skutek różnych czynników, takich jak zmiana klimatu, choroba, zażywanie leków czy przewlekły stres, cykl miesięczny może ulec modyfikacji. Sytuacja, w której dni płodne trwają aż do rozpoczęcia miesiączki, nie jest niemożliwa.

Zajście w ciążę podczas okresu – ryzyko

Szansa na zajście w ciążę podczas okresu jest bardzo niewielka, jednak nie niemożliwa. Szacuje się, że nawet współżyjąc w kalendarzowych dniach płodnych, przy prawidłowym cyklu, szansa na poczęcie dziecka wynosi około 30%. Niemniej jednak jeśli nie możesz pozwolić sobie na powiększenie rodziny, współżyjąc w trakcie okresu, powinnaś zachowywać odpowiednie środki bezpieczeństwa. Zajście w ciążę podczas okresu jest możliwa – zwłaszcza jeśli w ostatnim czasie podróżowałaś, chorowałaś lub stosowałaś nowe leki.

Jak zabezpieczać się podczas okresu?

  • Jeśli zażywasz tabletki antykoncepcyjne, cykl menstruacyjny nie zachodzi, a okres to tak naprawdę krwawienie z odstawienia. Wówczas wciąż jesteś chroniona przed ciążą, ponieważ hormony dostarczane przed tabletki utrzymują się na właściwym poziomie nawet w trakcie przerwy. Pamiętaj jednak, że jeśli zdarzyło ci się pominąć tabletkę, istnieje ryzyko wystąpienia owulacji, a tym samym – zapłodnienia.
  • Panie stosujące antykoncepcję mechaniczną, na przykład prezerwatywy, uprawiając seks w trakcie miesiączki, powinny pamiętać o kontynuowaniu tego zabezpieczenia. Prezerwatywa zwiększy także poziom higieny podczas stosunku, co w trakcie miesiączki ma duże znaczenie.
  • Jeśli wybierasz globulki czy inne chemiczne sposoby zabezpieczenia przed ciążą, na czas okresu warto z nich zrezygnować i zamienić np. na prezerwatywy. W czasie okresu narządy płciowe kobiety są bardzo wrażliwe, a preparaty plemnikobójcze mogą je podrażniać.
  • Stosunek w trakcie miesiączki – o tym pamiętaj

    Seks w czasie okresu jest możliwy i dla wielu kobiet – bardzo przyjemny. Jeśli partnerom miesiączka nie przeszkadza w miłosnych zbliżeniach, nie ma powodu, by z nich rezygnować. Pamiętaj jednak, że seks podczas menstruacji musi wiązać się z wysokim poziomem higieny. W tym czasie kobieta jest znacznie bardziej narażona na infekcje intymne. Zarówno przed, jak i po zbliżeniu warto pamiętać o prysznicu i zastosowaniu delikatnego środka do higieny intymnej.
    Zdjęcie: Envato Elements